Makaleler

Çocukta Mastürbasyon

Çocukta Mastürbasyon

Çocukta mastürbasyon, çocuğun cinsel bölgeleriyle oynayarak kendini uyarması ve rahatlaması durumudur. Çocukluk mastürbasyonunu tanımlamak için çocuğun genital bölgesinde fiziksel bir sorun olup olmadığını saptamak önemlidir. Bazen bazı genital sorunlar bölgede kaşıntıya ve tahrişe yol açar ve çocuğun dikkatini o bölgeye yöneltmesine sebep olur.

Bunların dışında bazı çocuklar bedenlerini keşfetmek, bazıları çeşitli duygusal zorluklarla baş etmek, bazıları da uykuya geçerken rahatlamak için mastürbasyon yapabilirler.

En sık 3-6 yaş aralığındaki çocuklarda mastürbasyon yapmaya rastlanır. Bu yaş aralığındaki çocuk artık cinsel kimliğini bilmekte ve bedenini keşfetmeye büyük önem vermektedir. Çocuk cinsel bölgesi ile oynadığında duyduğu hazzı tekrar yaşamak için bir yere sürtünebilir, eliyle kendisini uyarabilir veya bir nesneyi kendisine sürtebilir. Çocuğun yaşına göre değişmekle birlikte çocuk bunu yalnızken odasında yapabileceği gibi kendini kontrol etmekte zorluk yaşayarak kalabalık ortamlarda da yapabilir. Bazı durumlarda çocuk o derece enerji harcar ki ter içinde kalır, kızarır ve hatta sesler çıkarabilir. Bazen aşırı durumlarda çocuğun cinsel bölgesi tahriş olabilir. Mastürbasyon genellikle ortaya çıkışından bir süre sonra kendiliğinden kaybolabilir.

Fakat ailenin duruma gerektiğinden fazla ilgi göstermesi ve çocuğun yaşadığı duygusal güçlükler kapasitesinin üstünde olduğunda mastürbasyon rahatlama, ilgi çekme ve kaçış yöntemi olarak çocuğun yaşantısının bir parçası olur.

Mastürbasyon, çocuğun günlük yaşantısını ve çevreyle olan iletişimini etkilediğinde, daha etkili problem çözme yöntemleri geliştirmesini engellediği durumlarda ve bu davranışın çok dikkat çekmesi halinde uzman desteği gerekebilir.

Ebeveynler çocuğun bu davranışını fark ettiğinde; sert tepki göstermemeli, kızmamalı veya korkutmamalıdır. Çocuğun mastürbasyon yaptığı fark edildiğinde bu işi kendi odasında yapması gerektiği söylenmeli ve bir süre sonra yanına giderek sonlandırması sağlanmalıdır. Çocukla olduğundan daha fazla zaman geçirmek ve oyun oynamak sorunun çözümünde faydalı olabilir.

Gülşen YILDIRIM
Çocuk Gelişim Uzmanı, Oyun Terapisti, Aile Danışmanı

FACEBOOK

GOOGLE+