Makaleler

Çocuklara Kardeşinin Olacağı Ne Zaman ve Nasıl Söylenmelidir?

Çocuklara Kardeşinin Olacağı Ne Zaman ve Nasıl Söylenmelidir?

Bir çocuğa kardeşinin olacağının haberi çocuğun yaşı ve gelişim düzeyi göz önünde bulundurularak söylenmelidir. Küçük bir çocuk için 9 ay bekleme süresi çok uzundur. Bu sebeple tavsiye edilen annenin karnının büyümeye başladıktan sonra söylenmesidir. Ve çocuk kardeşinin olacağını ilk sizden duymalıdır.

Çocuğa bu durumu yalın ve basit bir dille açıklayın “ ailemize yeni bir bebek katılacak ve artık 4 kişilik bir aile olacağız. “ gibi. Sonrasında çocuğun gelişim düzeyini göz önünde bulundurarak bebekle ilgili sorularını net bir şekilde cevaplar verin.

1-2 yaş civarındaki bir çocuğun kardeş kavramını anlaması zordur. Buna rağmen yanında bebekle ilgili konuşabilir ve heyecanınızı paylaşabilirsiniz. Ayrıca resimli kitaplara bakarak bebek, kardeş gibi kavramları anlamasını sağlayabilirsiniz.

2-4 yaş aralığında çocuklar ebeveynlerine oldukça bağlıdır ve onları bir başkasıyla paylaşma fikrini anlaması zor hatta ürkütücü olabilir. Çocuğunuza karşı dürüst olun ve süreçle ilgili bilgi verin. Bebeğin sevimli olacağını fakat ağlayacağını, bakıma ve ilgiye ihtiyacı olacağını da. Kardeşi ile zaman geçirmek için bir süre beklemesi gerektiğini söyleyin. Bebekle ilgili yapılan hazırlık ve düzenlemelere katılmasını sağlayarak sürece dahil edebilirsiniz.

Bu yaş döneminde çocuğunuzun gelişimi ile ilgili düzenlemeleri ve değişiklikleri “tuvalet alışkanlığı, odasını ayırma, kreşe başlama” gibi bebek doğmadan önce tamamlayın. Bebeğin doğumundan sonraya ertelemek yeni duruma alışmaya çalışan çocuk için zorlayıcı olabilir. İkinci çocuğunuzun doğumundan sonra çocuğunuzun bazı davranışlarında gerileme olabilir, bu durum sizi şaşırtmasın. Bazen biberonla beslenmek isteyebilir, bazen meme emmek bazen de yeniden bezlenmek. Böyle bir durumda çocuğun ihtiyaç hissettiği ilgi ve şefkati vermek önemlidir.

5-8 yaş aralığında ki çocuklar yeni bir bebeğin aileye katılacak olmasının ne demek olduğunu daha iyi kavrarlar. Bu yaş grubundaki çocuklara yeni bir bebeğin gelişinin anlamını ve sonrasında olabilecek değişiklikleri anlaşılır bir dille anlatın. Bebekle ilgili hazırlıklara dahil olmasını sağlayın ve eğer kendisi de isterse doğum sonrası bebek bakımının bir parçası olmasına izin verin. Çocuğunuzun bebeğe yönelik olumlu ve nazik tutumunu, davranışlarını onaylayın.

Gülşen YILDIRIM
Çocuk Gelişim Uzmanı, Oyun Terapisti, Aile Danışmanı

FACEBOOK

GOOGLE+