Makaleler

Çocuğum Nasıl Konuşuyor?

Çocuğum Nasıl Konuşuyor?

Doğumdan 6. aya kadar
 • Dil gelişmi
  Bebek seslere tepki gösterir.
  Gözlerini ve kafasını sesin geldigi yöne doğru çevirir. Kendi kendine ses çıkarır.
 • Anne-babalara öneriler
  Bebeğinizle sakin ve sevecenlikle konuşun. Ona tekerleme, şarkı söyleyin. Onunla gülüp oynayın. Basit sözcüklerle ne yaptığnızı anlatın. Bebeğinizin çevresindeki kişileri, eşyaları ve işittiği sesleri adlandırın.

Eğer çocuğunuz sessizleşirse, seslere karşı tepki göstermezse, sizinle göz teması kurmaz ise ve özellikle 6. aydan sonra seslerde bir azalma ve gerileme olduğunu anladığınız takdirde mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

12. aydan itibaren
 • Dil gelişmi
  Çocuk basit dille söylenileni anlar ('topu getir' denildiğinde topu getirir).
  'Anne' ve 'baba' der. İsmi söylendiğinde tepki gösterir.
 • Anne-babalara öneriler
  Melodik sesle konuşmak çocuğun dili daha iyi anlamasını sağlar, bu nedenle ses tonunuzu değistirerek, ifadeli bir şekilde konuşun.
  Çocuğunuzun konuşmaya karşı ilgisini uyandırın. Onun isteyerek ve severek konuşmasını sağlayın.
  Çocuğunuzu her türlü iletişimde destekleyin (gülerek, bakışarak...).
  Ona çok çeşitli iletişim biçimlerinin olduğunu (örneğin nasıl konuşmadan da anlaşılabileceğini) gösterin.

Eğer çocuğunuz tek sözcük dahi konuşamıyor, sadece el ve yüz hareketeriyle veya işaretlerle anlaşıyor ise daha dikkatli olunmalıdır.

18. aydan itibaren
 • Dil gelişmi
  Çocuk çok basit cümle ve emirleri anlar.
  Tanıdığı eşyaları adlandırır.
  Sözcük dağarcığı genişler.
 • Anne-babalara öneriler
  Çocuğunuzla konuşurken basit cümleler kurun. Bebek dilinden sakının. Yaşına uygun resimli kitaplara bakın. Çocuklara yönelik televizyon programlarını izlerseniz, mutlaka birlikte izleyin ve daha sonra izledikleriniz hakkında konuşun.

Eğer çocuğunuzun konuşması duraksar veya gerilerse, konuşmayı tamamen bırakırsa, bir uzmana başvurarak dil gelişiminin değerlendirilmesini istemelisiniz.

24. aydan itibaren
 • Dil gelişmi
  Çocuk uzun cümleleri anlar.
  Kendi ismini söyler. 2-3 sözcüklü cümleler kurar.
 • Anne-babalara öneriler
  Ona yeni kavramlar sunun ki, sözcük dağarcığı genişlesin
  Söylediklerinizi tekrarlamasını istemeden, onun söylemek istediğni düzelterek tekrarlayın: Çocuk: ‘Oyda ayaba vay’. Yetişkin: ‘Evet, orada bir otobüs var, değil mi?’.
  Onunla alıştırmalar yapmayın.

Eğer çocuğunuzun sözcük dağarcığı geniş değilse, yani kendisi ‘anne’, ‘baba’ gibi sözcükler haricinde pek fazla konuşamıyorsa, konuştuğu hiç anlaşılmıyorsa, iki sözcüklü cümleleri kuramıyorsa (‘Anne gel’) ve aslında çocuğunuzun sizi anlamadığını hissediyorsanız bir uzmana başvurmalısnız ve dil gelişiminin değerlendirilmesini istemelisiniz.

36. aydan itibaren
 • Dil gelişmi
  Çocuk basit hikayeleri anlar.
  Cümle kurar.
  Sorular sorar.
 • Anne-babalara öneriler
  Çocuğunuzu dikkatle dinleyin. Duygu ve düşüncelerini sıralamada ve ifade etmesinde yardımcı olun. Biberon ve emzik alışkanlığını bırakması için çocuğunuzu cesaretlendirin.

Eğer çocuğunuzu yabancı kişiler anlamıyorsa, kurduğu cümlelerde fiil (yürümek, koşmak) veya zamir (şişman-zayıf, büyük-küçük) gibi sözcük türlerini pek az kullanıyorsa. sözcüklerin çoğul eklerini (örneğin: ‘atlar’, ‘bebekler’ gibi) kullanamıyorsa ve hala basit cümleler kuramıyorsa bir konuşma bozuklukları uzmanına başvurmalısnız ve uzman yönlendirmesi ile dil gelişimini desteklemelisiniz.

4. yaşından itibaren
 • Dil gelişmi
  Çocuk yetişkinler gibi cümle kurar.
 • Anne-babalara öneriler
  Ona hikayeler okuyup, masallar anlatın. Bir şey anlatırken bir siz konuşun, bir o konuşsun.
  Ona da söz hakkı verin.

Eğer çocuğunuz 4 yaşında ve hala cümle kurmada zorlanıyorsa, dilimizin kurallarına aykırı cümleler kuruyorsa (‘Ben parka gittik’), her zaman anlaşılır bir şekilde konuşmuyorsa veya basit konuları ifade edemiyorsa mutlaka bir konuşma bozuklukları uzmanına başvurmalısnız ve uzman yönlendirmesi ile dil gelişimini desteklemelisiniz.

Ebru Taytekin Can
Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı

FACEBOOK

GOOGLE+