Makaleler

24-36 Ay Çocukların Düşünme Becerilerini Nasıl Destekleyebiliriz

24-36 Ay Çocukların Düşünme Becerilerini Nasıl Destekleyebiliriz

Çocuklar 3 yaşından itibaren düşünme becerilerinde büyük gelişme gösterirler. Mizah ve şakaları takdir etmeye başlayacak. Daha karmaşık zorluklara çözüm üretebilecektir. Ve kendini diğer insanların yerine koyabilecektir. Onların farklı düşüncelerini, hislerini bildiğini ve bu düşüncelerin, hislerin ne anlama gelebileceğini tahmin edebilmektedir. Üzgün olduğunda sana sarılabilir. Ona yardım eden başka bir çocuğa yardım edebilir.

2 yaşındaki çocuklar, bu aşamada, hayal güçlerini ve kendi fikirlerini geliştirebildikleri için düşünme becerilerinde büyük bir sıçrama yaparlar. Sorun şu ki, hala tüm fikirlerini takip etmeleri için ihtiyaç duydukları dünya üzerindeki kontrollerine sahip değiller. Bu doğal olarak öfke, kafa karışıklığı ve hayal kırıklığına yol açar ve bunlar henüz iyi bilmedikleri duygulardır.

İyi haber, çocuğunuz bu dönemde çok heyecan dolu olacak, ama aynı zamanda kahkaha dolu olan bu heyecan verici yıl boyunca, çocuğunuzun duygularıyla başa çıkmasına, gelişmesine ve öğrenmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz çok şey var.

Düşünme yeteneği, düşünme becerilerinin gelişiminde büyük bir sıçrama anlamına gelir. Çocuklar bir şey yaptığında, bir nesnenin bir araba haline gelebileceğini, bir ayakkabı kutusunun hayvanlar için bir yuva haline gelebileceğini; bir kelimenin, bir nesne ya da bir fikir için durduğunu anlamaları anlamına gelir. Sembolleri anlamak matematik, mantık, yazı ve bilim gibi becerilerin geliştirilmesi için önemlidir.

 • Çocuğunuzla oyun oynamak için zaman ayırın. Çocuğunuzun oyunda “yönetmen” olmasına izin verin. Öyküler, filmler, hikâyeler uydurun. Bu kendi fikirlerini geliştirmesine yardımcı olur. Çocuk öykülerinde mantıksal bağlantılar kurarken düşünme becerilerini güçlendirir. Örneğin: Köpek yağmur yağdığı için evine geri dönmek zorundadır. Sorular sorarak fikirlerini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz: Köpek olmak nasıl bir histir? Köpek ne yapmaya çalışmaktadır? Evine dönemezse ne olabilir?
 • Yarattıkları hikayeleri, şapkalar, kostümler, mutfak eşyaları, çocuk süpürgeleri, kâğıt yastıklar, bloklar, büyük karton kutular, battaniyeler, yastıklar vb. eşyalarla destekleyip somutlaştırın.

Çocuğunuzun mantıksal düşünme becerilerini geliştirin: Çocuklar 3 yaşına yaklaştıkça, bir şeylerin bir şeylerle mantıksal olarak nasıl bağlandığını anlamaya başlarlar; Örneğin, büyümek için yemelisiniz. Artan dil becerilerini, dünyada gördükleri, duydukları ve yaşadıkları şey hakkında sorular sormak için kullanırlar. 2 yaşındaki çocuğun her iki kelimenin birinde “Neden” demesi gibi. Mantıksal olarak düşünebilme (2 olay-durumu ve bu 2'yi bir araya getirme); problem çözme, okul ve hayatta başarılı olmak için çok önemlidir.

Çocuğunuzun sorularını hemen yanıtlamayın. Öncelikle onların bu konuda ne düşündüklerini sorun. Verdikleri cevabı dikkatlice dinleyin ve fikirlerini kabul edin. Daha sonra doğru cevabı sunabilirsiniz. Örneğin, insanların neden gece uyduğunu merak ettiğinde ve size söylediğinde geceleri uyuyabileceğini düşündüğü zaman, şu cevabı verebilirsiniz: Evet, karanlık olduğunda uyumak daha kolay olur. Ve öncelikle gece gündüz ayrımını anlatabilirsiniz. Onun bu düşünceleri beyin süzgecinden geçirmesine zaman verin.

Günlük oyunlarınız ve rutinleriniz sırasında pek çok soru sorun. Gününüzü birlikte geçirirken, çocuğunuza “neden” sorularını sorun. Neden yaprakların ağaçlardan düştüğünü düşünüyorsun? Neden kar yağıyor? Bu, çocuğunuzun zihnini çalışır hale getirir ve aynı zamanda onunla ilgilendiğinizi ve fikirlerine değer verdiğinizi bilmesini sağlar.

Nesnelerin ne yaptığını ve hangi işler için nasıl bir araya geldiğini anlatın. Çocuklar, sadece nesneleri kullanarak onları keşfetmenin ötesine geçerler. Örneğin, oyuncak arabalar için bir garaj olarak bir ayakkabı kutusu kullanabilirler. Onlar ayrıca dünyayı daha karmaşık ve yaratıcı yollarla keşfederler. Yürümeye devam eden çocuğunuzun aktif zihnini bu yollarla geliştirebilirsiniz:

 • Oyuncakları bulması için kumun içine saklamak (oyuncakları gizlemek),
 • Hamur kreasyonları yapması (şekil vermek)
 • Bloklardan ayrıntılı yapılar oluşturması
 • Oyunundaki hikayeleri canlandırması
 • Nesneleri birbirinden ayırıp, istiflemesi ve sıralaması
 • Hareket eden oyuncak parçalarını incelemesi (bir oyuncak kamyonun tekerlekleri / kapıları)

Çocuğunuzu gözlemleyin, izleyin ve ne ile ilgilendiğini görün. Birlikte gördüğünüz ve birlikte yaşadıklarınız hakkında sorular sorun: Kumda kazarken ne bulacağımızı düşünüyorsun? Sence kelebek nereye uçuyor?

Merak etme ve tahmin yürütebilmesi için sorular sorun: Bu örümcek üzerinde kaç tane bacak olduğunu merak ediyorum? Ön kapıya kaç merdiven çıkacağını merak ediyorum. Yere indiğinde yağmurun nereye gittiğini merak ediyorum. Böylelikle Çocuğunuzun doğal merakını fark edip, onu inşa ederek, onun öğrenme sevgisini beslemiş olursunuz.

Yaratıcı yollarla keşfetmek için pek çok fırsat sunabilirsiniz: Doğa yürüyüşleri yapabilir. Kum ve su ile oynayabilirsiniz. Çocuğunuza parçalara ayırıp araştırması için nesneler verin. Tanıdık (ve pek tanıdık olmayan) nesnelerle çalışarak çocuklar, işlerin nasıl yürüdüğünü anlamaya çalışırlar. Bu tür bir problem çözme, okuldaki başarı için çok önemlidir. Geçmiş deneyimlerini günümüze uygulamak için anılarını kullanabilirler. Bulutlu bir gökyüzü görüyorlar ve bunun yağmurun geleceği anlamına gelebileceğini biliyorlar. Bu aynı zamanda dünyanın nasıl çalıştığını anlamalarına da yardımcı olur - yağmur gri bulutlardan geliyor. Bu durumda bir şemsiyeye ihtiyacınız olacak gibi. Ne yapabileceğiniz hakkında: Geçmişle şimdiki zaman arasında bağlantı kurar.

Bunların dışında;
 • Daha yeni yürümeye başlayan çocuklar, özelliklerine göre nesneleri sıralayabilir (bir kümedeki tüm plastik balıklar, diğer bütün plastik kuşlar). Ayrıca zaman, mekân, boyut ve nicelik gibi daha karmaşık kavramları anlamaya başlarlar. Çocuğunuzda bu yeni düşünme becerilerinin kanıtlarını göreceksiniz: Nesneleri mantıklı bir şekilde bir araya getirin. (tabağın yanındaki çatal; oyuncak evinin yanındaki araba, …) Renklere veya boyutlara göre boncukları sıralayın. Oyundaki hikâyeleri dışa vurgular, özellikle evde gördükleri yaygın senaryolar (sabahları anneye güle güle demek gibi). 3 veya 4 parçalık bulmacaları tamamlayabilir. Birlikte çamaşır yıkayabilirsiniz. Çocuğunuz renklileri beyazlardan ayırabilir ve çorap, gömlek, pantolon yığınları yapabilir. Masayı ayarlamak, çatalları, tabakları ve kaşıkları düzenlemek için yardımcı olabilir. Temizleme zamanında, arabaları bir rafa, başka bir kitabı diğer kitabın üzerine koymasını sağlayabilirsiniz.
 • Ona zaman duygusunu kavratın. Zaman kavramını zamanın deneyimi ile bir araya getirmeye yardımcı olmak için bir yumurta zamanlayıcı kullanın (5 veya 10 dakikalık sürenin nasıl olduğunu bilmesine yardımcı olmak için). Bu da ona bir değişiklik olduğunda ne olacağının bilinmesi konusunda biraz kontrol hissi verir. (Yumurta zamanlayıcısına bakabilir ve çalmayı bırakıp arabaya binmesi gereken zaman olan “0” a yaklaşan oku görebilir.)
 • Duygularını düşünün ve konuşun. İki yaşındakiler duygularını tanımada daha iyi oluyorlar. Bazıları kendi duygularını bile etiketlemeye başlayabilir: Üzgünüm. Mutluyum. Ama hala onları nasıl yöneteceklerini öğrenme aşamasındalar. İki yaşındakiler, başkalarının kendi düşünceleri ve hisleri olduğunu da biliyorlar. Kendinizin ve başkalarının duygularını çocuklarınızla paylaştığınız zaman bu farkındalığı görebilirsiniz: Duyguları tarif etmek için kelimeler kullanırlar - “mutlu” veya “üzücü” Kitaplardaki resimlerdeki duyguları (üzüntü, korku, öfke) tanır ve isimlendirirler. Başkalarını rahatsız ettiğinde veya üzdüğünde onlara mahcup olurlar. Çocuğunuzun bir duygu için kelime dağarcığını geliştirmesine yardımcı olun. Duyduğunu düşündüğünüz şeylere kelimeler koyun. “Parktan ayrılmak zorunda olduğumuz için çok sinirlisin.” “Büyükannen gitmek zorunda olduğunda üzülüyorsun.” Bu, çocuğunuzun duygularını anlamasına ve onunla baş etmesine yardımcı olur. Başkalarının ne hissettiği hakkında konuşun. “O küçük kız yukarı ve aşağı zıplıyor ve gülümsüyor. Sence mutlu mu?” Kitap okurken, karakterlerin ne hissettiğini düşündüklerini sorun. “Karanlıktan korktuğunu düşünüyor musunuz?” Problemleri çözmek için yeni fikirleri ve kavramları test edin.
 • İki yaşındakiler, deneme yanılma yöntemiyle problemleri çözer. Çocuğunuza sorunlara farklı çözümler denemesine yardımcı olun. Takıldığı zaman, probleme yaklaşmanın başka yollarını önerin. Örneğin, şekillere uyması için farklı açıklıklar denemesini önerin. Taklit oyunu için bir değneğe ihtiyacı varsa, ona hangi ev eşyası kullanabileceğini sorun. Yeni bir şarkı oluşturun. Çocuğunuza şarkıyı oluşturmak için başka ne istediğini sorun. Sözlerini kendi fikirleriyle eşleştirmek için şarkıya değiştirin. Bu, çocuğunuzun mantıklı düşünmeyi ve fikirler arasında bağlantı kurmayı öğrenmesine yardımcı olur.

Gülşen Yıldırım
Çocuk Gelişim Uzmanı

FACEBOOK

GOOGLE+