Makaleler

Çocuğunuzun Dikkatini Arttıracak Oyun Önerileri

Çocuğunuzun Dikkatini Arttıracak Oyun Önerileri

Eğlenirken aynı zamanda çocuğunuzun ve kendinizin dikkatini geliştirmek ve keyifli zaman geçirmek isteyenler için aşağıdaki mini oyunlar size göre!

Dokun Bil Oyunu

Dokun Bil Oyunu; Bazı nesneler (Bebek, makas, top, lego, kalem, mendil) görülmeyecek şekilde bir çuvala koyulur. Çocuk çuvalın içini görmeden elini çuvalın içine sokar ve dokunarak nesneleri tanımaya çalışır. Sert yumuşak nesneler eşleme, gruplama çalışması yapılabilir.

Hangi renkti ?

Çocukla karşı karşıya oturulur. Üç dakika kadar üzerimizdeki giysileri inceleyeceğimiz söylenir. Daha sonra sırt sırta dönülür ve giysilerle ilgili sorular sorulur. Örneğin: benim çoraplarımdaki çiçekler ne renkti? Benim terliğim var mıydı?

BOM

Herhangi bir sayının katlarına karar verilir. Her birey sırayla saymaya başlar o sayının katına gelince ‘BOM’ der. Bunu demeyen elenir. (Örn; 3 rakamı ve katları: 1, 2, BOM, 4, 5, BOM, 7, 8, BOM…..)

Eşleştir

Evdeki terliklerin hepsi karışık bir şekilde ortaya konarak bir dağ oluşturulur. Sonra çocuktan terlik çiftlerini bulup yerine koymaları istenir. Bu oyunu 4-6 yaş ile değiştirerek de oynayabilirsiniz. Şöyle ki, onlara bu terlik dağının içinden bir terliği anlatabilir, bulmasını isteyebilirsiniz. Örneğin; kırmızı bir terlik, mavi çizgileri var, yeşil, … var gibi..

Yeni Kelime Türet

Bir kişi bir kelime söyler ve o kelimenin son harfiyle sıradaki oyuncu yeni bir kelime türetir. (Elma > Ayva > Armut > Transfer > Radyo > Orman>…) Söyleyeceğiniz kelimeleri kategorileştirebilirsiniz. Örneğin özel isim, meyve vb…

Çubukları Tahmin Et

Elinizde bir tutam kraker veya çubuk olur. Çocuğunuzdan elinizde kaç tane çubuk olduğunu tahmin etmesini istersiniz.

Rengimi Söyle

Çocuktan bir renk düşünmesi istenir. Ebeveyn çevrelerinde bulunan nesnelerin renklerini göstererek çocuğun aklındaki rengi tahmin etmeye çalışır. Sonra roller değiştirilir. Ebeveyn bir renk tutar, çocuk bunu tahmin etmeye çalışır. Her yarışmacının üç hakkı vardır

Meslek Grupları

Farklı meslek gruplarının bulunduğu bir oyun kurulur. Daha sonra hangi meslek grupları vardı diye sorulur. Burada amaç, çocuğun kullandığımız meslek gruplarının uzun süreli hafızaya atmasını sağlamaktır.

Tahta Ağaç ve Sincap

Çocuğa bir bilye verilir ve bu bilyeyi düşürmeden bir çizgi üzerinde düz bir şekilde taşınması istenir.

Seslere Odaklan

Çocukla birlikte yere uzanılır ve rahatsız olmuyorsa gözlerini kapatması istenir (itiraf etmeliyiz çoğu kapadık deyip yandan bakıyor). Daha sonra çevreden gelen sesleri dikkatlice dinlemeleri istenir ve duydukları sesleri (insan sesi, trafik sesi, musluktan damlayan su sesi, saat sesi…) tanımlamaları istenir.

FACEBOOK

GOOGLE+