Makaleler

Tatil Geldi

Tatil Geldi

Karne günü kimimiz için heyecanlı kimimiz için ise gelmesini istemediğimiz üzücü bir gün olarak karşımıza çıkar. Çocuklar karnelerini aldıktan sonra şayet notlar kötüyse (ya da ailenin beklentisinden düşük ise) evde bir kaos var demektir. Neden bu notu aldın, niye çalışmadın, seninle ne yapacağız, okumayacak mısın sen? gibi. Durun. Eğer akşam evde sizin de bu gibi cümleler konuşulacaksa bir durun! Çocuğunuz bu notu bir gün içinde almadı değil mi? Bu karne bir dönemin başarı puanlaması. Peki bir dönem boyunca siz neredeydiniz? Ben hep söyledim, çalış çalış diye yine de karnesi kötü diyorsanız o halde nerede yanlışlık var diye detaylı düşünmekte yarar var.

  • Çocuklar hangi yaşta olursa olsun anne baba eğer ona sürekli bir şeyi yapmayı tembihliyorsa onu yapmamakta daha ısrarcı olabilir. O nedenle sürekli çocuğa baskı olacak şekilde değil de sorumluluklarının olduğunu şu zamanlarda şu kadar süre ders çalışması gerektiğini söyleyebilirsiniz.
  • Evde bir plan ve program var mı? Evinizde mutlaka bir düzen olmalıdır. Çocuk ne zaman ders çalışacağını ne zaman oyun oynayacağını ne zaman evde yemek yeneceğini bilmelidir. Bu düzene muhakkak tüm aile birlikte uyarak bu düzeni sağlamalıdır.
Tatili Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Sömestr tatili yaza göre oldukça kısa bir süredir. Ebeveynler için bu süre oldukça uzun gibi gelse de çocuklarınızın dört ay gibi bir süredir okulda olduğunu unutmamak lazım. Çocukların notları ne gelirse gelsin çocuğa ödül veya aksi durumda ceza verilmesi pek uygun değildir. Siz eğer karnesi iyi geldi diye ödül verirseniz artık derslerine ödül için çalışacaktır. Karnesi kötü geldiyse cezalandırdığınızda da size inat ders çalışmamaya devam edecektir. Bunların yerine çocuğunuzla karne sonrası oturup konuşabilirsiniz. İyi ve kötü notlarını birlikte değerlendirebilirsiniz. Kötü notlarının sebeplerini birlikte araştırarak “bundan sonra neler yapabiliriz’i” konuşabilirsiniz. 15 günlük bu tatilde ise çocuklarınız ile;

  • Tüm aile birlikte vakit geçirin.
  • Karnen iyi geldi o yüzden sana oyuncak alacağım değil de onu yüreklendirecek sözler söyleyerek isteğinize bağlı bir şekilde ona bir hediye alın. Bir başka seçenek ise eğer karne hediyesi şeklinde alacaksanız bütün çocuklarınıza abartmadan küçük bir hediye alın.
  • Bir tiyatroya veya sinemaya gidin.
  • Birlikte kitap okuyun.
  • Mümkün olduğunca ders çalıştırmayın. Unutmayın ki tatildeyiz. Derslere ara verdik.

Kübra Yıldızhan
Psikolojik Danışman

Kaynak: Dr. Frank J. Sileo

FACEBOOK

GOOGLE+